Hethersett Hawks Cycle Speedway Club 

Founded 1966

Club History    2009 Results    2009 Fixtures   Club Directory   Press Releases    Honours   Archive    Records Section

Also on this site

Hawk Talk Magazine

Site Map

Presentation Evenings

Club Constitution

 

Home Page

 

 

Club Contact

Mel Perkins

9 Meadow Close

Hethersett NR9 3DZ

Tel: 01603 811304

Mob: 07767 795 184

To e-mail click here

 

 

Home Track

 

Hethersett Memorial Field

Park Drive

Hethersett

for directions click here

 

 

 

Major Honours

British Under-19s Team Championship

Runners-up - 2001, 2002, 2008

Third - 1996, 1997

British Under-16s Team Championship

Champions - 2007, 2008

Runners-Up - 2003

Third - 1996, 1997, 1998.

British Under-13s Team Championship

Champions - 2004

Runners-Up - 2003

British Under-10s Team Championship Champions 2004
British Junior League

Champions 1997

Runners-Up 1998

British Youth and Junior League Runners-Up 2001, 2002
British Under-16s Individual Champions Nick Bray 1996, Nick Myhill 2004
British Senior Individual Champion Phil Howells 2000 and 2003
South-East League Division Two

Champions 2000, 2003, 2007, 2008

Runners-Up 2002, 2004

 

Club Open Championship

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1966

Gerald Arfield

Martin Arfield

Les Childerhouse

1967

Mel Perkins

Martin Arfield

Les Childerhouse

1968

Martin Arfield

Paul Burrett

Barry Daniels

1969

Martin Arfield

Barry Daniels

Paul Burrett

1970

Martin Arfield

Kelvin Brown

Paul Bulcock

1971

Martin Arfield

Kelvin Brown

Mel Perkins

1972

Paul Bulcock

Kelvin Brown

Mel Perkins

1973

Martin Arfield

Kelvin Brown

Mel Perkins

1974

Simon Legood

Paul Bulcock

Alan Edwards

1975

Mel Perkins

Alan Edwards

Graham Ringer

1976

Mike Elvin

Graham Ringer

Simon Legood

1977

Graham Ringer

Simon Legood

Mike Elvin

1978

Glyn Morgan

Alan Edwards

Colin Chamberlain

1979

Mike Denmark

Danny Stevenson

Glyn Morgan

1980

Glyn Morgan

Nicky Stevenson

Mike Denmark

1981

Ian Pritty

Andre Cross

Mike Denmark

1982

Andre Cross

Danny Stevenson

Simon Whiting

1983

Andre Cross

Stephen Segasby

Ashley Elvin

1984

Dave Allen

Andre Cross

Robert O’Brien

1985

Simon Wilcox

Paul Hunter

Rodney Burke

1986

James Neill

Rodney Burke

Mel Perkins

1987

Simon Wilcox

Rodney Burke

James Neill

1988

Simon Wilcox

Ross Nelson

Matthew Wilcox

1989

Simon Wilcox

Ross Nelson

Mel Perkins

1990

Simon Wilcox

Ross Nelson

Roy Palmer

1991

Ross Nelson

Paul Waters

Roy Palmer

1992

Simon Wilcox

Peter Wilson

David Martin

1993

Simon Wilcox

Peter Wilson

Mel Perkins

1994

Simon Wilcox

David Perkins

Peter Wilson

1995

Simon Wilcox

David Perkins

Nick Bray

1996

David Perkins

David Yemm

Chris Swinton

1997

Nick Bray

Tom Kerley

David Yemm

1998

David Martin

Nick Bray

Lee Hulcoop

1999

David Martin

Leigh Cossey

Dave Alexander

2000

David Martin

Nick Bedson

Leigh Cossey

2001

Nick Bedson

David Martin

David Perkins

2002

Leigh Cossey

Nick Myhill

Dave Alexander

2003

Nick Myhill

Nick Bedson

Leigh Cossey

2004

Leigh Cossey

Chris Swinton

Philip Adams

2005

David Martin

Nick Myhill

Roger Carter

2006

David Martin

Dale Bennett

Leigh Cossey

2007

David Martin

Simon Wilcox

Philip Adams

2008

Philip Adams David Martin Simon Wilcox

 

Club Under-19/Under-18 Championship

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1979

Danny Stevenson

Richard Aylmer

Carl Knights

1980

Ian Pritty

Ashley Elvin

Simon Martin

1981

Carl Knights

Andre Cross

Dave Allen

1982

Andre Cross

Simon Whiting

Martin Browne

1983

Andre Cross

Dave Allen

Simon Whiting

1984

Andre Cross

Dave Allen

Stephen Segasby

1985

Simon Wilcox

Paul Hunter

Trevor Radley

1986

Simon Wilcox

Trevor Radley

Robert Colk

1987

Simon Wilcox

Ross Nelson

Matthew Wilcox

1988

Ross Nelson

Matthew Wilcox

Steven Hubbard

1989

Matthew Wilcox

Ross Nelson

Steven Hubbard

1990

Steven Hubbard

Aaron Watts

Arron Freeman

1991

Roy Palmer

Paul Waters

Steven Hubbard

1992

Peter Wilson

David Martin

David Perkins

1993

Peter Wilson

Michael Waters

David Yemm

1994

David Perkins

David Yemm

Nick Bray

1995

David Perkins

Nick Bray

David Yemm

1996

Nick Bray

David Perkins

David Yemm

1997

Tom Kerley

Nick Bray

David Perkins

1998

Nick Bray

Lee Hulcoop

Leigh Cossey

1999

Lee Hulcoop

Stephen Perkins

Dave Alexnader

2000

Nick Bedson

Dave Alexander

Leigh Cossey

2001

Nick Bedson

Dave Alexander

Leigh Cossey

2002

Leigh Cossey

Nick Myhill

Lawrie Bedson

2003

Leigh Cossey

Nick Myhill

Lawrie Bedson

2004

Nick Myhill

Marc Veness

Philip Adams

2005

Nick Myhill

Marc Veness

Jazz Abbott

2006

Dale Bennett

Marc Veness

Adam Bennett

2007

Ben Collins

Jazz Abbott

Daniel Chambers

2008

Jazz Abbott Philip Adams David Adams

 

Club Under 16/Under 15 Championship

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1984

Simon Wilcox

Nigel Sayer

Darren Matthews

1985

Trevor Radley

Matthew Wilcox

Ross Nelson

1986

Ross Nelson

Robert Colk

Matthew Wilcox

1987

Robert Colk

Wayne Buck

Keith Linstead

1988

Steven Hubbard

-

-

1989

Steven Hubbard

Paul Waters

Aaron Watts

1990

Steven Hubbard

Aaron Watts

David Martin

1991

Paul Waters

Peter Wilson

Richard Radley

1992

Michael Waters

David Perkins

Roger Bunn

1993

David Perkins

Michael Waters

Trevor Bunn

1994

David Perkins

Nick Bray

David Yemm

1995

Nick Bray

Darren Carter

David Yemm

1996

Stephen Perkins

Lee Whitmarsh

Nick Bray

1997

Lee Hulcoop

Stephen Perkins

Nick Bedson

1998

Nick Bedson

Andrew K.Pearson

Dave Alexander

1999

Dave Alexander

Leigh Cossey

Mike Kiddell

2000

Dave Alexander

Nick Myhill

Jon Kerley

2001

Dave Alexander

Mike Kiddell

Nick Myhill

2002

Nick Myhill

Marc Veness

Lawrie Bedson

2003

Marc Veness

Nick Myhill

Jazz Abbott

2004

Nick Myhill

Philip Adams

Jazz Abbott

2005

David Adams

Philip Adams

Jazz Abbott

2006

Jazz Abbott

Dale Bennett

Adam Bennett

2007

Ben Collins

Daniel Chambers

Philip Adams

2008

Ben Collins Daniel Chambers Harley Hamill

 

Club Under 13/Under 12 Championship

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1989

Aaron Watts

Matthew Dobson

Ross Dawson

1990

Aaron Watts

Arron Freeman

Ross Dawson

1991

Roger Bunn

Michael Waters

Trevor Bunn

1992

Trevor Bunn

Nick Bray

Stephen Perkins

1993

Stephen Perkins

Andrew D.Pearson

-

1994

Nick Bedson

Leigh Cossey

-

1995

Leigh Cossey

Graham Hough

Adam West

1996

Leigh Cossey

Andrew K.Pearson

Mike Kiddell

1997

David Alexander

Andrew K.Pearson

Mike Kiddell

1998

Michael Joy

Paul Miller

Jon Kerley

1999

Nick Myhill

Marc Veness

Jon Kerley

2000

Nick Myhill

Jon Kerley

Nick Howlett

2001

Nick Myhill

Jon Kerley

Nick Howlett

2002

Jazz Abbott

Philip Adams

David Adams

2003

Leo Wardrop

Philip Adams

Jazz Abbott

2004

Philip Adams

Daniel Chambers

Jazz Abbott

2005

Philip Adams

Ben Collins

Tiffany Collins

2006

Daniel Chambers

Harley Hamill

Tiffany Collins

2007

Scott Grimes

Marcus Woods

Axl Johnson

2008

Scott Grimes Axl Johnson Marcus Woods

 

Club Under-10 Championship

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

2003

Daniel Chambers

Scott Leverington

Zoe Adams

2004

Shane Miller

Tiffany Collins

Zoe Adams

2005

Josh Wilcox

Jaie Abbott

Katie Adams

2006

Jaie Abbott

Katie Adams

Oliver Forder-Wilcox

2007

Jaie Abbott

Oliver Forder-Wilcox

Callum Martin

2008

Oliver Forder-Wilcox Katie Adams Norton Hamill

 

Club Maiden Plate Championship

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

2001

Jon Kerley

Chris Swinton

Nick Howlett

2002

Marc Veness

Lawrie Bedson

Mike Kiddell

2003

Chris Swinton

Mike Kiddell

Lawrie Bedson

2004

Lawrie Bedson

Roger Carter

Ben Collins

2005

Dale Bennett

Ben Collins

Adam Bennett

2006

Adam Bennett

Ben Collins

Roger Carter

2007

Tim Grimes

Harley Hamill

Danny Woods

2008

Harley Hamill Danny Woods Daniel Chambers

 

Charity Cup

YEAR

WINNER

RUNNER-UP

THIRD

1969

Rod Witham (Galley)

 

 

1970

Les Digby (Themelthorpe)

 

 

1971

Mike Pryke (Woodbridge)

 

 

1972

Mike Pryke (Woodbridge)

 

 

1973

Rod Witham (Galley)

 

 

1974

Rod Witham (Galley)

 

 

1975

Robert Boxall (Norwich)

 

 

1976

Robert Boxall (Norwich)

 

 

1977

Phil Pilbrow (Norwich)

 

 

1978

Phil Pilbrow (Norwich)

 

 

1979

Phil Pilbrow (Norwich)

 

 

1980

Phil Pilbrow (Norwich)

 

 

1981

Robert Boxall (Norwich)

 

 

1982

Robert Boxall (Norwich)

 

 

1983

David May (Norwich)

 

 

1984

Robert Boxall (Norwich)

 

 

1985

Andre Cross (Norwich)

 

 

1986

Shaun Cumbers (Norwich)

 

 

1987

Andre Cross (Ace Cycles)

 

 

1988

Darren Bailey (Norwich)

 

 

1989

Andre Cross (Ace Cycles)

 

 

1990

Phil Pilbrow (Eaton)

 

 

1991

Phil Pilbrow (Norwich)

 

 

1992

Andre Cross (Ace Cycles)

 

 

1993

Elliott Jones (Eaton)

 

 

1994

Phil Howells (Spixworth)

 

 

1995

Phil Howells (Spixworth)

 

 

1996

Andre Cross (Ace Cycles)

 

 

1997

Phil Howells (Spixworth)

 

 

1998

Phil Howells ?

 

 

1999

David Martin (Hethersett)

 

 

2000

Darren Slater (Eaton)

 

 

2001

Elliott Jones (Eaton)

 

 

2002

Phil Howells?

 

 

2003

Phil Howells?

 

 

2004

David Martin (Hethersett)

 

 

2005

Ian Grange (Norwich)

 

 

2006

Lee Grange (Norwich)

 

 

2007

Josh Brooke (Ipswich)

 

 

2008

Josh Brooke (Gt.Blakenham)

 

 

 

Club Veterans' Championship

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

2008

Mel Perkins

David Chambers

Tim Grimes

 

Club Best Pair Championships

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1976

Graham Ringer  and  Ian Limmer

Mike Elvin and Glyn Morgan

Simon Legood and Nicky Stevenson

1977

Graham Ringer and Paul Taylor

Ian Limmer and Kelvin Brown

Adrian Elvin and Martin Dye

1978

Colin Chamberlain and Ian Pritty

Glyn Morgan and Carl Knights

Ian Limmer and Tim Grimes

1979

Graham Ringer and Richard Aylmer

Danny Stevenson and Mark Smith

Mike Denmark and Mark Fulcher

1980

Simon Legood and Ashley Elvin

Nicky Stevenson and Richard Cook

Ian Pritty and Tim Grimes

1981

Ian Pritty and Shayne Whiting

Mike Denmark and Simon Whiting

Andre Cross and Ian Howes

1982

Mike Denmark and Simon Whiting

Dave Allen and Gareth Cowles

Glyn Morgan and Ian Howes

1983

Andre Cross and Mel Perkins

Danny Stevenson and Kane Matthews

Stephen Segasby and Andrew Grimes

1984

Dave Allen and Kevin Woods

Andre Cross and Darren Callf

Robert O’Brien and Darren Matthews

1985

Simon Wilcox and Robert Colk

Paul Hunter and Ross Nelson

Mel Perkins and Paul Rowe

1986

Simon Wilcox and Andrew Sutton

Trevor Radley and Matthew Wilcox

Glyn Morgan and Ross Nelson

1987

Simon Wilcox and Robert Colk

Rodney Burke and Keith Linstead

Matthew Wilcox and Wayne Buck

1988

Ross Nelson and Aaron Watts

Matthew Wilcox and Michael Goram

Steven Hubbard and Paul Waters

1989

Steven Hubbard and Matthew Dobson

Simon Wilcox and Roger Bunn

Mel Perkins and Ross Dawson

1990

Roy Palmer and Robert Harrison

Simon Wilcox and David Yemm

Aaron Watts and Katy Martin

1991

Paul Waters  and Martin Mowser (inj)  Richard Bunn (res)

David Martin and Trevor Bunn

Ross Nelson and Stephen Perkins

1992 Daid Martin and David Yemm Steven Hubbard and Scott Musson Peter Wilson and Andrew D Pearson
1993 Tom Kerley and David Yemm Rodney Burke and Johnny Mills Simon Wilcox and Mark Beech
1994 Nick Bray and Johnny Mills David Yemm and Stephen Perkins David Perkins and Mark Beech
1995 David Perkins and Stephen Perkins Matthew Wilcox and Chris Swinton Peter Wilson and Johnny Mills
1996 Rob Anderson and Mike Kiddell Nick Bray and David Alexander David Perkins and Marc Veness
1997 Nick Bedson and Lee Hulcoop Stephen Perkins and Andrew Pearson Nick Bray and Ian Murray
1998 Leigh Cossey and Jon Kerley Chris Swinton and Jamie Joy Lee Hulcoop and Paul Miller
1999 David Yemm and Jon Kerley David Alexander and Marc Veness Nick Myhill and Mike Kiddell
2000 David Martin and Chris Swinton Nick Bedson and Nick Myhill Trevor Bunn and Marc Veness
2001 David Alexander and Marc Veness Mike Kiddell and Jon Kerley Leigh Cossey and Ben Collins
2002 Nick Myhill and Philip Adams Leigh Cossey and Jazz Abbott Chris Swinton and Ben Collins
2003 Chris Swinton and Roger Carter Laurie Bedson and David Alexander Leigh Cossey and Paul Adams
2004 Roger Carter and John Gilbey Jazz Abbott and Ben Collins Paul Adams and Katie Adams
2005 Marc Veness and Adam Bennett David Adams and Dale Bennett Mick Skinner and Jaie Abbott
2006 David Adams and Philip Adams Dale Bennett and Tiffany Collins Mick Skinner and Jaie Abbott

2007

David Martin and Axl Johnson Simon Wilcox and Jaie Abbott David Adams and Danny Woods

2008

David Chambers and Harley Hamill Jazz Abbott and David Chambers David Martin and Mel Perkins