St Remigius Church. Click on it to enter the siteHethersett - A Norfolk Village on the Web

Site Links

Back to Home Page

 

2008 Season

2007 Season

Club Constitution

Roll of Honour

Hawk Talk Newsletter

Club Directory

 

 

HETHERSETT HAWKS CYCLE-SPEEDWAY CLUB 

ROLL OF HONOUR

 

CLUB OPEN CHAMPIONSHIP

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1966

Gerald Arfield

Martin Arfield

Les Childerhouse

1967

Mel Perkins

Martin Arfield

Les Childerhouse

1968

Martin Arfield

Paul Burrett

Barry Daniels

1969

Martin Arfield

Barry Daniels

Paul Burrett

1970

Martin Arfield

Kelvin Brown

Paul Bulcock

1971

Martin Arfield

Kelvin Brown

Mel Perkins

1972

Paul Bulcock

Kelvin Brown

Mel Perkins

1973

Martin Arfield

Kelvin Brown

Mel Perkins

1974

Simon Legood

Paul Bulcock

Alan Edwards

1975

Mel Perkins

Alan Edwards

Graham Ringer

1976

Mike Elvin

Graham Ringer

Simon Legood

1977

Graham Ringer

Simon Legood

Mike Elvin

1978

Glyn Morgan

Alan Edwards

Colin Chamberlain

1979

Mike Denmark

Danny Stevenson

Glyn Morgan

1980

Glyn Morgan

Nicky Stevenson

Mike Denmark

1981

Ian Pritty

Andre Cross

Mike Denmark

1982

Andre Cross

Danny Stevenson

Simon Whiting

1983

Andre Cross

Stephen Segasby

Ashley Elvin

1984

Dave Allen

Andre Cross

Robert O’Brien

1985

Simon Wilcox

Paul Hunter

Rodney Burke

1986

James Neill

Rodney Burke

Mel Perkins

1987

Simon Wilcox

Rodney Burke

James Neill

1988

Simon Wilcox

Ross Nelson

Matthew Wilcox

1989

Simon Wilcox

Ross Nelson

Mel Perkins

1990

Simon Wilcox

Ross Nelson

Roy Palmer

1991

Ross Nelson

Paul Waters

Roy Palmer

1992

Simon Wilcox

Peter Wilson

David Martin

1993

Simon Wilcox

Peter Wilson

Mel Perkins

1994

Simon Wilcox

David Perkins

Peter Wilson

1995

Simon Wilcox

David Perkins

Nick Bray

1996

David Perkins

David Yemm

Chris Swinton

1997

Nick Bray

Tom Kerley

David Yemm

1998

David Martin

Nick Bray

Lee Hulcoop

1999

David Martin

Leigh Cossey

Dave Alexander

2000

David Martin

Nick Bedson

Leigh Cossey

2001

Nick Bedson

David Martin

David Perkins

2002

Leigh Cossey

Nick Myhill

Dave Alexander

2003

Nick Myhill

Nick Bedson

Leigh Cossey

2004

Leigh Cossey

Chris Swinton

Philip Adams

2005

David Martin

Nick Myhill

Roger Carter

2006

David Martin

Dale Bennett

Leigh Cossey

2007

David Martin

Simon Wilcox

Philip Adams

 

CLUB UNDER-19/UNDER-18 CHAMPIONSHIP

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1979

Danny Stevenson

Richard Aylmer

Carl Knights

1980

Ian Pritty

Ashley Elvin

Simon Martin

1981

Carl Knights

Andre Cross

Dave Allen

1982

Andre Cross

Simon Whiting

Martin Browne

1983

Andre Cross

Dave Allen

Simon Whiting

1984

Andre Cross

Dave Allen

Stephen Segasby

1985

Simon Wilcox

Paul Hunter

Trevor Radley

1986

Simon Wilcox

Trevor Radley

Robert Colk

1987

Simon Wilcox

Ross Nelson

Matthew Wilcox

1988

Ross Nelson

Matthew Wilcox

Steven Hubbard

1989

Matthew Wilcox

Ross Nelson

Steven Hubbard

1990

Steven Hubbard

Aaron Watts

Arron Freeman

1991

Roy Palmer

Paul Waters

Steven Hubbard

1992

Peter Wilson

David Martin

David Perkins

1993

Peter Wilson

Michael Waters

David Yemm

1994

David Perkins

David Yemm

Nick Bray

1995

David Perkins

Nick Bray

David Yemm

1996

Nick Bray

David Perkins

David Yemm

1997

Tom Kerley

Nick Bray

David Perkins

1998

Nick Bray

Lee Hulcoop

Leigh Cossey

1999

Lee Hulcoop

Stephen Perkins

Dave Alexnader

2000

Nick Bedson

Dave Alexander

Leigh Cossey

2001

Nick Bedson

Dave Alexander

Leigh Cossey

2002

Leigh Cossey

Nick Myhill

Lawrie Bedson

2003

Leigh Cossey

Nick Myhill

Lawrie Bedson

2004

Nick Myhill

Marc Veness

Philip Adams

2005

Nick Myhill

Marc Veness

Jazz Abbott

2006

Dale Bennett

Marc Veness

Adam Bennett

2007

Ben Collins

Jazz Abbott

Daniel Chambers

 

CLUB UNDER-16/UNDER-15 CHAMPIONSHIP

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1984

Simon Wilcox

Nigel Sayer

Darren Matthews

1985

Trevor Radley

Matthew Wilcox

Ross Nelson

1986

Ross Nelson

Robert Colk

Matthew Wilcox

1987

Robert Colk

Wayne Buck

Keith Linstead

1988

Steven Hubbard

-

-

1989

Steven Hubbard

Paul Waters

Aaron Watts

1990

Steven Hubbard

Aaron Watts

David Martin

1991

Paul Waters

Peter Wilson

Richard Radley

1992

Michael Waters

David Perkins

Roger Bunn

1993

David Perkins

Michael Waters

Trevor Bunn

1994

David Perkins

Nick Bray

David Yemm

1995

Nick Bray

Darren Carter

David Yemm

1996

Stephen Perkins

Lee Whitmarsh

Nick Bray

1997

Lee Hulcoop

Stephen Perkins

Nick Bedson

1998

Nick Bedson

Andrew K.Pearson

Dave Alexander

1999

Dave Alexander

Leigh Cossey

Mike Kiddell

2000

Dave Alexander

Nick Myhill

Jon Kerley

2001

Dave Alexander

Mike Kiddell

Nick Myhill

2002

Nick Myhill

Marc Veness

Lawrie Bedson

2003

Marc Veness

Nick Myhill

Jazz Abbott

2004

Nick Myhill

Philip Adams

Jazz Abbott

2005

David Adams

Philip Adams

Jazz Abbott

2006

Jazz Abbott

Dale Bennett

Adam Bennett

2007

Ben Collins

Daniel Chambers

Philip Adams

 

CLUB UNDER-13/UNDER-12 CHAMPIONSHIP

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1989

Aaron Watts

Matthew Dobson

Ross Dawson

1990

Aaron Watts

Arron Freeman

Ross Dawson

1991

Roger Bunn

Michael Waters

Trevor Bunn

1992

Trevor Bunn

Nick Bray

Stephen Perkins

1993

Stephen Perkins

Andrew D.Pearson

-

1994

Nick Bedson

Leigh Cossey

-

1995

Leigh Cossey

Graham Hough

Adam West

1996

Leigh Cossey

Andrew K.Pearson

Mike Kiddell

1997

David Alexander

Andrew K.Pearson

Mike Kiddell

1998

Michael Joy

Paul Miller

Jon Kerley

1999

Nick Myhill

Marc Veness

Jon Kerley

2000

Nick Myhill

Jon Kerley

Nick Howlett

2001

Nick Myhill

Jon Kerley

Nick Howlett

2002

Jazz Abbott

Philip Adams

David Adams

2003

Leo Wardrop

Philip Adams

Jazz Abbott

2004

Philip Adams

Daniel Chambers

Jazz Abbott

2005

Philip Adams

Ben Collins

Tiffany Collins

2006

Daniel Chambers

Harley Hamill

Tiffany Collins

2007

Scott Grimes

Marcus Woods

Axl Johnson

 

CLUB UNDER-10 CHAMPIONSHIP

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

2003

Daniel Chambers

Scott Leverington

Zoe Adams

2004

Shane Miller

Tiffany Collins

Zoe Adams

2005

Josh Wilcox

Jaie Abbott

Katie Adams

2006

Jaie Abbott

Katie Adams

Oliver Forder-Wilcox

2007

Jaie Abbott

Oliver Forder-Wilcox

Callum Martin

 

CLUB MAIDEN PLATE CHAMPIONSHIP

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

2001

Jon Kerley

Chris Swinton

Nick Howlett

2002

Marc Veness

Lawrie Bedson

Mike Kiddell

2003

Chris Swinton

Mike Kiddell

Lawrie Bedson

2004

Lawrie Bedson

Roger Carter

Ben Collins

2005

Dale Bennett

Ben Collins

Adam Bennett

2006

Adam Bennett

Ben Collins

Roger Carter

2007

Tim Grimes

Harley Hamill

Danny Woods

  

CLUB BEST PAIRS CHAMPIONSHIP

YEAR

CHAMPION

RUNNER-UP

THIRD

1976

Graham Ringer 

 Ian Limmer

Mike Elvin

Glyn Morgan

Simon Legood

Nicky Stevenson

1977

Graham Ringer

Paul Taylor

Ian Limmer

Kelvin Brown

Adrian Elvin

Martin Dye

1978

Colin Chamberlain

Ian Pritty

Glyn Morgan

Carl Knights

Ian Limmer

Tim Grimes

1979

Graham Ringer

Richard Aylmer

Danny Stevenson

Mark Smith

Mike Denmark

Mark Fulcher

1980

Simon Legood

Ashley Elvin

Nicky Stevenson

Richard Cook

Ian Pritty

Tim Grimes

1981

Ian Pritty

Shayne Whiting

Mike Denmark

Simon Whiting

Andre Cross

Ian Howes

1982

Mike Denmark

Simon Whiting

Dave Allen

Gareth Cowles

Glyn Morgan

Ian Howes

1983

Andre Cross

Mel Perkins

Danny Stevenson

Kane Matthews

Stephen Segasby

Andrew Grimes

1984

Dave Allen

Kevin Woods

Andre Cross

Darren Callf

Robert O’Brien

Darren Matthews

1985

Simon Wilcox

Robert Colk

Paul Hunter

Ross Nelson

Mel Perkins

Paul Rowe

1986

Simon Wilcox

Andrew Sutton

Trevor Radley

Matthew Wilcox

Glyn Morgan

Ross Nelson

1987

Simon Wilcox

Robert Colk

Rodney Burke

Keith Linstead

Matthew Wilcox

Wayne Buck

1988

Ross Nelson

Aaron Watts

Matthew Wilcox

Michael Goram

Steven Hubbard

Paul Waters

1989

Steven Hubbard

Matthew Dobson

Simon Wilcox

Roger Bunn

Mel Perkins

Ross Dawson

1990

Roy Palmer

Robert Harrison

Simon Wilcox

David Yemm

Aaron Watts

Katy Martin

1991

Paul Waters

Martin Mowser (inj)

Richard Bunn (res)

David Martin

Trevor Bunn

Ross Nelson

Stephen Perkins

1992

David Martin

David Yemm

Steven Hubbard

Scott Musson

Peter Wilson

Andrew D.Pearson

1993

Tom Kerley

David Yemm

Rodney Burke

Johnny Mills

Simon Wilcox

Mark Beech

1994

Nick Bray

Johnny Mills

David Yemm

Stephen Perkins

David Perkins

Mark Beech

1995

David Perkins

Stephen Perkins

Matthew Wilcox

Chris Swinton

Peter Wilson

Johnny Mills

1996

Rob Anderson

Mike Kiddell

Nick Bray

David Alexander

David Perkins

Marc Veness

1997

Nick Bedson

Lee Hulcoop

Stephen Perkins

Andrew Pearson

Nick Bray

Ian Murray

1998

Leigh Cossey

Jon Kerley

Chris Swinton

Jamie Joy

Lee Hulcoop

Paul Miller

1999

Dave Yemm

Jon Kerley

Dave Alexander

Marc Veness

Nick Myhill

Mike Kiddell

2000

Dave Martin

Chris Swinton

Nick Bedson

Nick Myhill

Trevor Bunn

Marc Veness

2001

Dave Alexander

Marc Veness

Mike Kiddell

Jon Kerley

Leigh Cossey

Ben Collins

2002

Nick Myhill

Philip Adams

Leigh Cossey

Jazz Abbott

Chris Swinton

Ben Collins

2003

Chris Swinton

Roger Carter

Lawrie Bedson

Dave Alexander

Leigh Cossey

Philip Adams

2004

Roger Carter

John Gilbey

Jazz Abbott

Ben Collins

Philip Adams

Katie Adams

2005

Marc Veness

Adam Bennett

David Adams

Dale Bennett

Mick Skinner

Jaie Abbott

2006

David Adams

Philip Adams

Dale Bennett

Tiffany Collins

Mick Skinner

Jaie Abbott

2007

Dave Martin

Axl Johnson

Simon Wilcox

Jaie Abbott

David Adams

Danny Woods

 

Free JavaScripts provided
by The JavaScript Source